Habitatio

A Habitatio tananyag a lehető legtágabban értelmezi az emberi lakásokat: meghatározása szerint lakóhely az, ahol legalább egy ember legalább egy éjszakát többé-kevésbé védett körülmények között el tud tölteni. A gyűjtemény 160 építészeti példája ezt a sokféleséget képviseli, a példák közötti eligazodást négy tanulmány segíti. A kétnyelvű tananyag első változata 2013-ban készült el, 2020-ban új, bővített és átdolgozott formában jelent meg.

A Habitatio tananyag története 2010 előttre nyúlik vissza. Akkoriban fogalmazódott meg az elhatározás, hogy a tervezés racionális oldalát bemutató Bitó-könyv mellett a tanszék létrehozzon egy enciklopédiát, amely a lakóépületek fajtáiról és történetéről szól. Ennek a munkának az első lépése volt a Lakóhelyek elemzése tárgy megalapítása 2010-ben, amelyet 2015-től a Lakásépítés 1900-tól napjainkig tárgy egészít ki. Mindkét tantárgy szabadon választható és évente jelentkezik új tematikával.

Az első félévek témái a feltérképezést szolgálták: különleges lakóhelyek, szélsőségek, népi lakóhelyek, kortárs térkísérletek, lakható termékek, állati lakóhelyek. A második szakaszban az építészet stílusirányzatait vettük sorba: huszadik századi lakóhelyek, 21. századi lakóhelyek, organikus-expresszív irányzatok, kortárs klasszicizmus, lakóstruktúrák. A harmadik szakasz egy újabb kitekintés, témái: hazai spontán építészet, nagykárolyi spontán építészeti különlegességek, tradicionális épületek kortárs lakhatással.

A két tárgy oktatói részben állandók (Jancsó Miklós tárgyfelelős, Máthé Dóra), részben a félév tematikájától függően külső vagy belső meghívott oktatók (Masznyik Csaba, Kecskés Tibor, Dankó Zsófia, Sugár Péter, Rabb Péter). Minden tematikus félév végén a tantárgyi blogok (Lakóhelyek elemzése és Lakásépítés 1900-tól napjainkig) feldolgozott épületekkel bővülnek.

Több év tapasztalata kellett hozzá, hogy belevágjunk a Habitatio tananyag megtervezésébe és a példák kiválasztásába. Mivel ugyanekkor, szintén egy TÁMOP pályázat részeként készült három tananyag a „klasszikus” lakóépületekről (Családi házak, Alacsony intenzív beépítések, Többlakásos házak), a Habitatio három fejezete, a Különleges lakóhelyek, a Köznépi lakóhelyek és a Kortárs kísérleti lakóhelyek ezeket egészítették ki. Az újabb tematikus félévek eredményén fellelkesülve határoztuk el, hogy két újabb fejezettel, a Huszadik századi lakóhelyekkel és a Tradicionális városi lakóhelyekkel egészítjük ki a digitális tananyagot.

A tervezett öt témakörből egyelőre négy készült el; a világ hagyományos városi építészetét bemutató Tradicionális lakóhelyek fejezet még az előkészítésnél tart. Az elkészült négy rész mindegyike egy-egy tanulmányból és a hozzá tartozó példatárból áll. A tanulmányok az adott témakör összefüggéseiről szólnak példákkal és külső hivatkozásokkal, a példatárak 40-40 kiválasztott lakóhely segítségével próbálnak áttekintést nyújtani az adott témáról. Mindegyik témakör rendkívül tág, így a példatárakat csak erős szelekcióval lehetett összeállítani. A válogatással az volt a célunk, hogy a 40 lakóhely a lehető legjobban reprezentálja az adott területet.

A négy példatárhoz egy közös térkép is tartozik, ezen megjelöltük a épületek helyét, illetve a tipikus épületek jellemző előfordulását. Sok esetben a magánházak pontos földrajzi helye nem publikus, ilyenkor csak a települést tudtuk megadni. Termékek esetében a jellemző felhasználás vagy a gyártás helyét jelöltük meg.

A tananyag példái önmagukban is érdekesek, építészeti szempontból és funkcionálisan egyaránt. Sokat lehet megtudni belőlük a lakóhelyek működéséről, egyúttal az ember, a lakó rugalmasságáról. Aki a Habitatio tananyag nem ritkán szélsőséges példáit megismeri, nyitottabb szemlélettel fordul minden lakóhelyhez, és nem utolsósorban a lakóépületek tervezéséhez.


MUNKACSOPORT
Jancsó Miklós DLA, Máthé Dóra, Fenntartható lakóhelyek műhely


MUNKATÁRSAK
Rabb Péter PhD, Kecskés Tibor DLA, Masznyik Csaba, Götz Eszter, Zsarnóczay Péter, Dankó Zsófia DLA, Bessenyei Krisztina, Vágvölgyi É. Eszter


TÁMOGATÓ
Európai Unió (Európai Szolidaritási Alap társfinanszírozásával, Új Széchenyi terv keretében), Lechner Tudásközpont


KÜLÖN KÖSZÖNET
A Lakóhelyek elemzése és a Lakásépítés 1900-tól napjainkig szabadon választható tantárgyak meghívott oktatói és hallgatói 2010 és 2018 között


WEB
habitatio.epitesz.bme.hu


 

This site is registered on wpml.org as a development site.