Ördögkatlan / Fesztiválépítészet

A tanszék szorosan együttműködött az Ördögkatlan Fesztivál szervezőivel a 2020/2021-es tanévben. Két szemeszteren keresztül a „Lakókörnyezet, építészet” és a „Kortárs pályázatok” tantárgy aktuális témája, az Ördögkatlanhoz kötődő „Fesztivál szabadtér-építészet” volt. A hallgatók és az oktatók a 2021-es nyári rendezvény-helyszínek arculatával, az ideiglenes építészeti és design elemek kialakításával foglalkoztak. Az első féléves ötlettervek, díjnyertes pályaművek alapján készültek el az installációk megvalósításra alkalmas tervei.

A kurzus résztvevőivel a táj- és szabadtér építészeti ismeretszerzésen kívül a különféle környezeti-művészeti határterületeket is tanulmányoztuk. Az interdiszciplináris módszerekkel az eltérő alkotói területek összekapcsolása, a műfaji határokon való átjárás, az együttgondolkodás és a kísérletezés volt a célunk. Bérczes Lászlónak, a fesztivál társigazgatójának köszönhetően a közös diskurzus és személyes egyeztetések során konkrét megbízói kérésekkel, igényekkel találkozhattak a tanítványaink.

Az Ördögkatlan Fesztivál híres magas színvonalú, igényes zenei, színházi és közösségi programjairól. A nyári rendezvény a helyszínek, a rendezvény-területek innovatív és esztétikus vizuális megjelenítésére ez idáig nem tudott kellő figyelmet fordítani.

A fesztivál szervezői a hallgatóktól többek között arra vártak ötleteket, hogy miképpen lehet a különböző rendezvény-helyeken egyedi hangulatot, karaktert teremteni. Hogyan lehet különleges élményt nyújtani építészeti eszközökkel? Milyen legyen az a markáns karakter, amivel ki lehet tűnni a többi fesztivál közül? Mi a javaslat az ideiglenes építmények, installációk kialakítására?

A használhatóságon kívül érdekes struktúrákat, ikonikus elemeket és a rendezvény szimbólumaként szolgáló, hangulati installációkat is kértünk az egyetemistáktól. Bármilyen ötletre nyitottak voltak a fesztivál szervezői, amelyek a tájhoz, a konkrét helyhez és a kulturális fesztivál szellemiségéhez illeszkedtek.

Három helyszínnel, a Nagyharsány – központ, a Nagyharsány – Narancsliget és a Villánykövesd – Teleki liget fesztivál területekkel foglalkoztunk. A kurzus hallgatói a magadott helyszínekre olyan pavilonok, mobiliák, installációk koncepcióira adtak javaslatot, amelyek biztosítják a megérkezés, a találkozások, a rendezvények és a pihenés közösségi, illetve egyéni tereit. Fontos szempont volt, hogy a tervezett objektumok ne csak a fesztivál idején működjenek, hanem lehetőség szerint a településeket, az ott lakókat, a helyi közösségi életet is szolgálják.

A Lakóépülettervezési Tanszék és az Ördögkatlan Fesztivál képviselői a pályázati alkotásokat együtt értékelték. Számos, a közösség érdekeit szem előtt tartó, közösségteremtő pályázat született. 38 hallgató csapatmunkában 3 helyszínre 12 színvonalas ötlettervet készített, amelyből a zsűri 7 alkotást díjazott.

A kiemelt hallgatói pályaművek továbbgondolásával és tervezésével foglalkoztunk a 2. félévben. Miként lesz az ötlettervből megépítésre alkalmas kiviteli terv és az elképzelésből valóság? Mit jelent a közös kitaláció, a tervezés, a csapatmunka, miért fontos az alkotói csoportban a terv alakulásában mindenkinek a véleménye?

A kurzuson az építészképző helyek építőtáborairól, a hallgatói tervek megépítésének fontosságáról meghívott építészek, tanárok, lelkes táborozók adtak elő. Az építészhallgatók által tervezett installációkhoz konzulensek és szakági tervezők, valamint vendégelőadók nyújtottak segítséget.

Fontos számunkra, hogy a kurzus hallgatói ne csupán tervezzenek, hanem részt vegyenek a díjazott projektek, ideiglenes építmények megépítésében is. Célunk az ötlettől a megvalósulásig végigvinni a folyamatot, hogy a sikeres pályázat, a továbbtervezés és a megvalósulás által minél többet tanuljanak, hasznos gyakorlati tapasztalatot szerezzenek az építészhallgatóink.

A tervezést követően, a fesztiválhoz kapcsolódó nyári gyakorlatot, kéthetes alkotótábort szerveztünk. A tervek egy része szponzori támogatással megépült. Főként állványos projektek valósultak meg: három pihenős installáció és Pille a Narancsligetben. Készítettünk árnyékolót a Csikófuttatóra, valamint Katlanfalat és egy freskót Villánykövesdre is. Jelentős helyszín- és fesztiválismerettel rendelkező hallgatóink elkészítették a Rácz-házból kialakított Nagyharsányi Pajtaszínház tanulmányterveit. A 2022-es tanév első félévében, egy új csapattal ismét a fesztiválépítészettel fogunk foglalkozni, az együttműködés folytatódik.


MUNKACSOPORT
Sugár Péter, Dankó Zsófia, Péteri Zsolt


MEGBÍZÓ
Ördögkatlan Fesztivál, Bérczes László és Kiss Mónika


HALLGATÓK
Az építőtáborban: Bauer Máté, Csanády Anna, Cserháti Dániel, Csupász Szabolcs, Dallos Dóra, Dimitrov Márk, Geiser Anna, Györgyová Friderika, Komáromi Zsófia, Kovács Nóra, Kulcsár Eszter, Mantuano Eszter, Miskolczi Márkó, Molnár Míra, Nagy Angéla, Nagy Péter, Nyiri Csongor, Sipőcz Júlia, Somlói-Fazekas Luca, Surján Botond, Szarvas Dorina Léna, Szöllősi Fanni, Takács Martin, Tóth Dóra Zsófia, Váczi Kata, Varga Liza, Veres Zsuzsanna, Woog Arnold.
Valamint a félév során: Ambriskó Eszter, Baranyai Kata, Bognár Csenge, Dongó Tamás, Kassai Laura, Kelemen Flóra, Magda Zsófia, Matta Gréta, Pacz Johanna, Süttő Rita, Tóth Soma, Vitéz Júlia, Zacher Márton


SZAKÁGI OKTATÓK
Hegyi Dezső, Pintér Imre, Kovács Károly


VENDÉGELŐADÓK
Urban Concept, Geum Kft, Studio Nomad, Poós Tamara, Benedek Márton, Józsa Kriszti, Szilágyi Szabolcs, Partizan Architecture, Hello Wood, MOME – Studio B, Keller Ferenc


TÁMOGATÓK
Lakóépületek Tervezésének Oktatásáért Alapítvány, Ördögkatlan Fesztivál, Layher, ProConstruct, Graphisoft, Creaton, Fiók


FOTÓ/VIDEÓ
KépKocka – Építész Média Kör


 

This site is registered on wpml.org as a development site.